Google Adwords

Dünyanın en büyük arama motoru ağı ve dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi olan Google‘ın online reklamcılık programıdır ve Google‘ın gelirlerinin yaklaşık olarak %90’ınını oluşturur. Sunulan ürün veya hizmetlerle ilgilenen kullanıcılara ulaşmak için online olarak oluşturulan reklamları kapsamaktadır. Google arama motoruna bir anahtar kelime girilir ve sonuçlar aşağıdaki gibi ekranımıza gelir.

Kırmızı çerçeve içine alınmış alanlar, Google Adwords Reklamlarıdır. Diğer alanlar ise organik, yani doğal arama sonucu olarak karşımıza çıkan sonuçlardır. Bu sonuçlar “Google Arama Ağı Motoru Reklamları” dır, ayrıca bir de “Google Görüntülü Arama Ağı Reklamları” vardır. Görüntülü reklam ağı ise birçok sitede muhtemelen görmüş olduğunuz “Google Reklamları” ibaresiyle yer alan resim, video veya hareketli reklamlardır.

Ücretlendirme genel olarak TBM(Tıklama Başına Maliyet) üzerinden gerçekleşir.Reklam veren bir günlük bütçe belirler ve reklamlar bu günlük bütçe dahilinde tıklama alır. Tıklama başına maliyetler ise sektörden sektöre göre değişkenlik gösterir ve sektördeki rekabete göre belli olur. Reklamın hangi sırada görüneceği, her kullanıcı aramasında Reklam Açık Artırması esasına göre belirlenir. Reklam Açık Artırması, TBM teklifiniz ile tetiklenen anahtar kelime ve reklamı yönlendirdiğiniz Açılış Sayfası nın kalitesine ilişkin bir kombin tahmindir. Her zaman yüksek TBM teklifli reklam veren kazanamayabilir.

Google Adwords reklamlarını, “Arama motoru ağı” ve “Görüntülü arama ağı”nda ayrı ayrı verebilirken, her ikisinde de verebilmeniz mümkündür.Geniş çaplı özellikleri ile birçok reklam aracından farklı olan Adwords reklamlarında reklam verenler, reklamların gösterileceği ülke, bölge veya şehri seçebilir. Bunun dışında reklamların gösterileceği gün ve saat aralığını belirleyebilir, ayrıca reklamların gösterileceği yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri de seçebilirler.

Google AdWords; işletmeyi tanıtmak, marka bilinirliği oluşturmak, ürünlerin ve ya hizmetlerin satın alınmasına yardımcı olmak, farkındalığı artırmak, web sitesi trafiğini artırmak gibi amaçlar için kullanılabilecek bir üründür. Ne yapmanıza istediğinize bağlı olarak, stratejileriniz farklılık göstermelidir. Marka bilinirliğini artırmak istiyorsanız, tavsiyemiz “Görüntülü Reklam Ağı”nı kullanmanızdır. Direk satışa yönelik ise hedefiniz, “Arama Motoru Ağı” kullanmalısınız.

AdWords hesapları çevrimiçi olarak yönetilir. Bu nedenle reklam metinleri, ayarlar ve bütçe de dahil reklam kampanyaları istenilen zaman oluşturabilir, durdurulabilir, kaldırılabilir ve ya değiştirilebilir. Çevrimdışı olarak toplu değişiklikleri hızlıca yapmak isterseniz Google Adwords Editor kullanmalısınız.

Minimum harcama taahhüdünün olmaması, reklamverenin kendi bütçesini belirleyerek kontrol etmesine olanak tanır. Tabi kampanya doğru optimize edilmediği takdirde, bu bütçeleri kısa sürede tüketmeniz çok olasıdır. Anahtar kelimeleri seçerken özenli olup, spesifik kelimelere oynamak gerekir. AdWords reklamlarının nerede görüntüleneceği seçilebilir ve reklamverenin uygun bütçesi çerçevesinde reklamın etkisi kolaylıkla ölçümlenebilir ve raporlanabilir. Oluşturulan farklı reklamlar sayesinde, reklamlar arası performans ölçümü yaparak, size en karlı gelen reklamların bütçesini arttırıp, getirisi az reklamlarda da iyileştirmeye gidebilirsiniz.